Organizacyjne wsparcie dla warszawskich zwierzaków

Fundacja Jokot, Fundacja „Argos” i Fundacja Azylu „Koci Świat” to organizacje, które w ciągu ostatnich pięciu lat zdobyły największe dotacje z miejskiego konkursu „Opieka nad zwierzętami bezdomnymi i kotami wolno żyjącymi z terenu m.st. Warszawy oraz zapobieganie bezdomności zwierząt”. 

Mazowieckie Centrum Badań i Analiz i Warszawski Serwis Prasowy przeanalizowały wyniki miejskiego konkursu z ostatnich pięciu lat. Co roku na pomoc zwierzętom organizacje otrzymują po ok. 800 tys. zł. Jak wynika z podsumowania, największą kwotę przyznawano fundacji Jokot, która pięciokrotnie otrzymała po 100 tys. zł. Na drugim miejscu znalazła się fundacja Argos, prowadząca Ośrodek dla Kotów Miejskich „Koteria” – otrzymała łącznie 468,5 tys. zł. Ostatnie miejsce na podium zajęła Fundacja Azylu Koci Świat. Otrzymała w ciągu pięciu lat 384,5 tys. zł.

Jednak w 2021 r. Kociego Świata nie ma na liście beneficjentów miejskiego konkursu. Tymczasem – jak alarmuje fundacja na Facebooku – sytuacja jest tam krytyczna. „Za kilka dni nie będziemy już mieli czym ogrzewać naszego azylu i bardzo się boimy, bo jest naprawdę koszmarnie zimno na zewnątrz… Wśród piesków sporo jest malutkich podopiecznych z płaskimi noskami, one się bardzo łatwo zaziębiają. Mieszka też u nas spoko psich i kocich seniorów, wiecie oni marzną bardziej, jak starsi ludzie… Koci staruszkowie to dzikie kotki, nie mają domków i nigdy już nie będą ich mieli, bo za bardzo boją się ludzi. Niektóre z nich cierpią na nieuleczalne, przewlekłe choroby inne straciły miejsca swojego bytowania, chcemy żeby im przynajmniej było w miarę przyjemnie i żeby nie musiały marznąć…” – czytamy na profilu fundacji.

Wśród stałych beneficjentów programu znalazły się m.in. fundacja „Viva”, „Kocialandia”, przytulisko „Znajdki”, fundacja „Koty z Grochowa”, fundacja „Mikropsy” czy Fundacja „Szanowny Pan Kot”. Każda z tych organizacji otrzymała dotację w każdej z pięciu analizowanych edycji konkursu.

Coraz większe kwoty otrzymuje Stowarzyszenie Przyjaciół Fretek. W 2017 r. zdobyło ono 16,2 tys. zł, w 2021 r. – już 19,85 tys. zł. Z kolei Fundacja Królewska opiekująca się królikami łącznie otrzymała 182,3 tys. zł – w 2017 r. dotacja wyniosła 25 tys. zł, zaś w 2021 r. – 39,9 tys. zł. Od 2018 r. dotacje dostaje również Fundacja Pomocy Goldenom „Aurea” – w pierwszym roku 5 tys. zł, w kolejnych – po 10 tys. zł.

Systematycznie rosną również dotacje dla „Kocialandii” (z 40 tys. zł w 2017 r. do 79 515 zł w 2021 r.), fundacji „Koty z Grochowa” (z 26 tys. zł do 54,9 tys. zł), „Bezdomniaków” (z 30 tys. zł do 41,2 tys. zł) czy Fundacji „Szanowny Pan Kot” (z 13 tys. zł do 43,7 tys. zł).

Na listach zwycięzców brakuje natomiast m.in. Mazowieckiej Fundacji Opieki nad Zwierzętami, Straży dla Zwierząt, fundacji Canis czy Stowarzyszenia w Obronie Zwierząt Dzikich i Udomowionych „Mruczek”, które pojawiały się w poprzednich edycjach konkursu.